Využití dešťové vody v domácnosti
Zjistěte, jak efektivně řešit odvod dešťové vody na pozemku a co vám ukládá zákon. V opačném případě vás čekají komplikace při schvalování stavebního povolení i kolaudaci.

Chystáte-li se stavět rodinný dům, je nejvyšší čas se rozhodnout, jak budete nakládat se srážkovou vodou. V roce 2021 vešla totiž v platnost novela zákona, která všem majitelům novostaveb ukládá povinnost zachytávání dešťových vod přímo v místě, kde spadnou – tedy na pozemku. Zasakování či odvod srážkové vody je tak třeba řešit již ve fázi příprav projektové dokumentace. Novela zákona se ovšem týká i stávajících majitelů staveb, kteří plánují změnu – přístavbu, nástavbu nebo třeba zateplení. Stavební povolení lze zkrátka získat jen za předpokladu, že budou majitelé nemovitosti zároveň řešit hospodaření se srážkovou vodou.
Jak a proč zadržovat dešťovou vodu
I v případě, že aktuálně nemáte v plánu stavět či rekonstruovat, může být pro vás dešťová voda zachycená na pozemku velmi přínosná. Denní spotřeba pitné vody na osobu činí přibližně 100 l, přičemž zhruba polovina tohoto množství bývá využívána k účelům, které nevyžadují nutně takto vysoké nároky na kvalitu vody. Zásoby pitné vody jsou v mnoha částech světa opravdu skromné, a nevyplatí se s ní plýtvat ani v případě, že jí máme aktuálně dostatek. Například jen díky splachování toalety dešťovou vodou lze ušetřit až 30 % pitné vody, celkově pak až 50 % při využití pro další možné účely.
Zachytáváním dešťové vody zajistíte její sběr a uchování namísto toho, aby samovolně odtékala do kanalizace nebo vodních toků. Tento postup hospodaření s vodou přináší majiteli nemovitosti řadu výhod – snižuje spotřebu pitné vody, snižuje riziko sucha a pomáhá s obnovou spodní vody. Aby například při vydatných přívalových deštích nedocházelo k problémům, je nezbytné srážkovou vodu vsakovat a vypouštět regulovaně. K tomuto účelu slouží vsakovací systémy, retenční nádrže a akumulační nádrže na dešťovou vodu.
Jak využívat dešťovou vodu v domácnosti a na zahradě
V domácnosti nejčastěji tzv. dešťovka slouží ke splachování toalety, praní prádla nebo k běžnému domácímu úklidu. Stejně tak lze takřka neomezeně používat dešťovou vodu v zahradě, kde slouží k zalévání, údržbě, mytí auta nebo dokonce k napuštění bazénu.
V případě využití dešťové vody k osobní hygieně (například sprchování) je však nezbytné ji upravit tak, aby již splňovala požadavky na pitnou vodu.
Proč a na co dešťovou vodu oceníte
- Splachování toalety: Dešťovou vodu lze skvěle využít pro splachování WC, protože je měkká a neusazuje vodní kámen.
- Praní prádla: V domácnosti ji lze použít i pro praní prádla, kde je výhodná pro měkkost a nižší obsah minerálů.
- Úklid: Dešťovou vodu oceníte i při běžném úklidu domácnosti - například při vytírání podlah.
- Zalévání rostlin: Skvěle se hodí pro zalévání zahrady, protože díky absenci chlóru a minerálů neškodí rostlinám.
- Mytí a údržba: Dešťová voda se dá použít na údržbu zahradního nábytku, dlažby, různých venkovních prostor a je ideální i pro mytí auta.
- Napouštění bazénů: Po přečištění lze dešťovou vodou i napouštět bazén.
V případě, že se chystáte s dešťovou vodou v domácnosti jakkoli nakládat, doporučujeme konzultaci s naším odborníkem na systém úpravy vody.
Technická zařízení pro nakládání s dešťovou vodou v nádrži
Srážkovou vodu po jejím zachycení můžete přímo čerpat z nádrží, studní nebo sudů, které bývají často umístěné pod zemí. K tomu je zapotřebí čerpadlo - buď ponorné, povrchové nebo čerpadlo s kalovým filtrem.
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými čerpadly?
- Ponorná čerpadla: Používají se pro podzemní nádrže, kdy jsou částečně nebo zcela ponořena do vody.
- Povrchová čerpadla: Lze využít pro čerpání z nadzemních sudů a nádrží, kdy čerpadlo stojí mimo vodu.
- Čerpadla s kalovým filtrem: Pokud je nádrž zanesena kalem, bude se hodit kalové čerpadlo.
Pro čerpání dešťové vody zvolte takové čerpadlo, které bude odpovídat požadovanému účelu využití s čerpacím výkonem tak, aby bylo zajištěno zásobování vody s dostatečným tlakem a průtokem vody na potřebnou vzdálenost a výšku. Pro správné fungování systému se vyplatí taktéž vybrat vhodný typ ovládací jednotky.
Pro výběr správného čerpadla a všech potřebných technických zařízení doporučujeme se obrátit na naše specialisty. Nebudete tak řešit problémy v situaci, kdy máte čerpadlo poddimenzované nebo naopak předimenzované apod.
Bez čeho se při nakládání s dešťovou vodou neobejdete?
Pro zachytávání srážkové vody a její následné využití potřebujete hned několik klíčových prvků:
- Nádrž na dešťovou vodu: Je nezbytná pro akumulaci zachycené vody. Existují různé typy: nadzemní (sudy, barely) a podzemní nádrže (betonové, plastové).
- Sběrné zařízení: Okapy a svodné trubky slouží k zachytávání vody ze střechy.
- Čerpadlo: Potřebujete k přečerpávání vody z nádrže do míst jejího využití.
- Filtr: Zabraňuje průniku nečistot do nádrže a chrání čerpadlo před poškozením.
- Příslušenství: V případě potřeby můžete použít řídicí jednotky pro automatické ovládání systémů, hadice a další spojovací prvky.
Dotační program Dešťovka
Na řešení pro nakládání s dešťovou vodou lze uplatnit příspěvek dotačního programu Dešťovka, který byl zaveden v roce 2017 Ministerstvem životního prostředí a od roku 2021 spadá pod dotační titul Nová zelená úsporám. Je určen pro využívání dešťové vody na zavlažování zahrad, případně na splachování WC, praní prádla a dále se týká i tzv. šedé vody.
Podporu v dotačním programu Dešťovka mohou využít majitelé rodinných a bytových domů na území České republiky, a to i na trvale obývané objekty určené pro rodinnou rekreaci.
Získání příspěvku je samostatně možné pouze u novostaveb. V případě rekonstrukce je nezbytné kombinovat dotaci Dešťovka s dalším z vybraných environmentálních opatření kromě Zelené střechy, Dobíjecí stanice pro elektromobily a Využití tepla z odpadní vody (decentrální systémy). Částka dotace se vždy odvíjí od typu systému, velikosti nádrže apod., u rodinných domů lze žádat za splnění všech podmínek až o 100 000 Kč.
Podrobné podmínky dotačního programu, výpočetní nástroje, potřebné formuláře i důležité pokyny pro žadatele najdete na webových stránkách dotačního programu Nová zelená úsporám.
Chcete zachytávat dešťovou vodu a nevíte, jak na to? Potřebujete poradit s výběrem technických zařízení a návrhem systému? Neváhejte vyplnit formulář níže a naši specialisté vás budou kontaktovat.
Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme