Výměna oběhového čerpadla - cesta k úsporám energie

Oběhové čerpadlo je skrytý žrout energie, proto zvažte jeho výměnu, radí Wilo.

Výměna oběhového čerpadla - cesta k úsporám energie zveřejněno: 20. 12. 2023

Cílená výměna oběhového čerpadla je jednou z nejefektivnějších cest, jak dosáhnout velkých energetických úspor v domácnostech a výrobních podnicích. Výměna za nové čerpadlo může přinést až 80% úsporu elektrické energie. Investice do nového oběhového čerpadla je tak relativně malá, ale o to větší je její návratnost, radí výrobce Wilo.

Výměna oběhového čerpadla Wilo je jednoduchá a rychlá
Investice do fotovoltaiky, tepelných čerpadel či úsporných spotřebičů v domácnostech je v dnešní době samozřejmostí. Na oběhová čerpadla se ale zapomíná, i přestože ve výčtu všech možností vychází změna jak nejekonomičtější řešení. Je to ale škoda, protože mohou přinést značné úspory energie. Kromě toho je výměna snadná, na rozdíl od realizace fotovoltaiky či tepelného čerpadla.

V čem se novodobá oběhová čerpadla liší od těch starých?
Je stále mnoho budov vybavených čerpadly z konce devadesátých let. Jedná se o takzvaná třírychlostní oběhová čerpadla, která jsou typická svou vysokou energetickou náročností. Tato čerpadla se od těch současných liší tím, že mají třístupňové konstantní nastavení otáček. Moderní elektronicky řízená čerpadla, kromě jiných výhod, dokáží pomocí funkce Dynamic Adapt Plus regulovat své otáčky dle aktuálních potřeb otopného systému. Automatická regulace oběhového čerpadla průběžně vyhodnocuje aktuální výkon a dokáže okamžitě reagovat na změny v topném systému, což je klíčová vlastnost pro dosažení značných energetických úspor.

Důležité úspory
Oběhová čerpadla disponují životností v rozmezí několika desítek let, což představuje důvod, proč se většina domácností i firem zatím nezabývá jejich výměnou. Nicméně v případě čerpadel, která přesahují stáří 20 let, by taková výměna mohla znamenat úsporu elektrické energie až 80 %. Pro ilustraci, roční energetická spotřeba nového čerpadla se pohybuje v rozmezí 40 - 100 kWh, zatímco starší modely mohou konzumovat až 700 kWh. Tato spotřeba dokonce převyšuje energetické nároky některých běžných spotřebičů v domácnostech, jako jsou pračky či sušičky prádla. Z tohoto důvodu je značně neekonomické ponechat ve vyhřívaném systému staré oběhové čerpadlo.

Návratnost je s oběhovým čerpadlem Wilo velmi rychlá
Čerpadla stará 20 let se pohybují s návratností vynaložených investic v řádu měsíců, zhruba 3 - 6 měsíců. V případě výměny čerpadel, která jsou stará 10 až 15 let se návratnost pohybuje od jednoho do tří let.

Zkušenosti ze společnosti Wilo
Kdyby se v České republice vyměnila všechna zastaralá čerpadla, přinesla by roční úsporu elektřiny nejméně 10 miliard Kč. Kromě úspor by se dosáhlo také významného snížení oxidu uhličitého. Elektřina, kterou by případně nebylo nutné vyrobit pro neefektivní čerpadla, je kalkulovaným odhadem vyčíslena na 1 350 GWh, což představuje roční uhlíkovou stopu zhruba 550 000 tun CO2. Pokud bychom uhlíkovou stopu chtěli ohodnotit aktuální cenou emisních povolenek, dosáhli bychom úspory až 1,1 miliardy Kč.

Možná je načase i ta vaše vyměnit za úspornější. Vhodnou volbou jsou oběhová čerpadla Wilo.

Nová čerpadla výrazně šetří energii v rodinných domech, bytovkách i průmyslových podnicích. Zde je několik příkladů:

Budova TJ Sokol Bubeneč

 • Počet vyměněných čerpadel: 4 oběhová čerpadla
 • Stáří čerpadel: 20 let
 • Výše dosažení energetických úspor: 80 % (tj. 16 000 Kč/rok)
 • Vynaložené investice: 40 000 Kč
 • Návratnost: 2 roky
 • Snížení CO2: 1 300 kg /rok

Psychiatrická nemocnice Bohnice

 • Počet vyměněných čerpadel: 102 oběhových a 47 cirkulačních čerpadel
 • Stáří čerpadel: více než 25 let
 • Výše dosažení energetických úspor: 76,5 %
 • Vynaložené investice: 1 000 000 Kč
 • Návratnost: 15 měsíců

Bytový dům v Praze 9, ulice V Třešňovce

 • Počet vyměněných čerpadel: 5 oběhových čerpadel
 • Stáří čerpadel: více než 15 let
 • Výše dosažení energetických úspor: 80 % (tj. 19 600 Kč/rok)
 • Vynaložené investice: 53 270 Kč
 • Návratnost: do 3 let
 • Snížení CO2: 1978 kg/rok

Pro nové oběhové čerpadlo Wilo si přijďte do některého z Instalatércenter Ptáček. Poradíme vám, který typ je nejvhodnější pro váš topný systém, aby mělo čerpadlo správný výkon a zároveň to vaši peněženku tolik nestálo.

Přiložené soubory

Název Formát Velikost  
wilo_nazvoslovi PDF 737.28 KB