Vítězí stále oblíbená klasika, kvalita a dlouhá tradice

Spolu s výrobcem Zehnder se zamýšlíme nad tím, proč roste zájem o článkové radiátory Zehnder Charleston?

Vítězí stále oblíbená klasika, kvalita a dlouhá tradice zveřejněno: 3. 7. 2023

Díky vysoké kvalitě dle švýcarských standardů jsou designové článkové radiátory Zehnder Charleston velmi vyhledávaným artiklem. Jejich široká variabilita zaručuje to, že hezky padnou prakticky do každého interiéru. Seznamte se s jednotlivými parametry těchto oblíbených otopných těles.

Tradice, která drží krok s moderními trendy

Designové radiátory Zehnder Charleston se vyrábějí téměř 100 let a byla to právě firma Zehnder, která si zaregistrovala patent na první ocelový trubkový radiátor již v roce 1930. „Skutečnost, že jsou tyto radiátory na trhu už tak dlouhou dobu, jen podtrhuje jejich jedinečnost. I když se jejich design téměř nezměnil, článková konstrukce, která jim propůjčuje transparentní vzhled, je stále velmi oblíbená a poptávaná. Díky své variabilitě se totiž hodí opravdu do každého interiéru – od klasičtějších instalací běžných budov, až po moderní interiéry,“ popisuje Miroslav Váša, vedoucí prodeje designových radiátorů Zehnder.

Variabilní a modulární

Široká škála hloubek, výšek, délek, tvarů i způsobů připojení a kotvení či barevných provedení umožňuje, že lze radiátory optimálně přizpůsobit prakticky každému interiéru, prostoru i požadavkům na tepelný výkon. „Článkové radiátory Zehnder Charleston od nás dostanete v pěti hloubkách od 62 do 210 mm a více jak 35 standardních výškách od 26 centimetrů do tří metrů. Na vyžádání samozřejmě zvládneme vyrobit i atypické provedení,“ popisuje Miroslav Váša a popisuje další nabídku: „Jsme také schopni vyrobit radiátory téměř o jakékoliv délce, jediným limitem je přitom minimální počet čtyř článků, tedy délka 184 mm, a pak samozřejmě to, co dovolí hydraulika topného systému. Navíc díky bohaté historii poskytujeme více jak 30 možností připojení. Velmi oblíbené je například středové připojení vyskytující se zejména u vysokých těles, či připojení Completto s integrovaným ventilem.“

Dávno už neplatí, že radiátor musí být pouze rovný. Dnes je běžné obloukové provedení či rohové řešení, a to jak do vnitřních rohů, tak i pro umístění na ty vnější. Co se barevného provedení týče, standardně má firma v portfoliu přibližně 50 barev, ale na zakázku se dá vyrobit téměř jakékoliv provedení – celkem tak dokáží aplikovat více než 700 odstínů, a to včetně moderní povrchové úpravy Technoline, neboli průhledného laku, který nechá vyniknout technologii výroby radiátorů. Hodí se tak právě do moderních interiérů v kombinaci s přírodními materiály, jako je dřevo či kámen.

Vysoká kvalita (nejen) díky laserovému svařování

Za dobu vývoje se sice design článkových radiátorů příliš nezměnil, ale technologie výroby naopak významně. Díky laserovému svařování je spoj kvalitnější a má větší životnost. Po svaření jednotlivých článků i celé sestavy se vždy provádí tlaková zkouška, aby bylo jisté, že nikde nedojde k průsaku topného media. Životnost radiátorů prodlužuje také kvalitní dvouvrstvé lakování. Jedná se vždy o základní antikorozní lázeň, po které se antistaticky nanáší prášková barva, která se vypaluje v peci, vytvrzuje a tvoří tak výsledný efekt.

Řešení pro nízkoteplotní systémy

Díky článkové konstrukci umožňují radiátory vyšší přenos sálavého tepla, které působí stejně příjemně, jako například sluneční paprsky či hořící krb. Jsou také velmi vhodné pro nízkoteplotní soustavy. „Při vytápění kondenzačními kotly a tepelnými čerpadly není voda v radiátorech ohřívána na tak vysokou teplotu. Článkové radiátory Zehnder Charleston díky své výjimečné konstrukci a rozměrové variabilitě, nabízí možnost optimalizovat velikost používaného tělesa a napomáhají tak dosáhnout žádaných úspor při spotřebě tepelné energie,“ vysvětluje Miroslav Váša s tím, že produkují totiž až 35% podíl sálavého tepla. Zejména u vyšších modelů je tak zajištěno lepší proudění a teplá voda se může lépe rozvrstvit i při nižších teplotách, proto vzniká příjemné teplo.“ Při řešení výměny starého kotle za ten kondenzační či tepelné čerpadlo jsou topná tělesa článkové konstrukce tou správnou volbou. Vyšší provedení radiátoru Zehnder Charleston je proto vhodným řešením pro nízkoteplotní systémy.

Jaký radiátor zvolit?

Kromě možnosti obrátit se přímo na výrobce, který poradí a vysvětlí potřebné a navíc vytvoří specifikaci včetně technických detailů pro konkrétní stavbu, jsou i další možnosti. Pro projektanty jsou k dispozici ve firmě Zehnder podklady v projekčních programech ProTech a TechCON a navíc jsou na webu firmy volně stažitelné dokumenty s technickými údaji pro správnou montáž a všechny typy připojení. Při výběru vhodného tělesa lze využít také možnosti online konfigurátoru. Po zadání všech potřebných parametrů na rozměr a výkon se vyfiltrují tělesa, u kterých už je třeba vybrat jen potřebný design, aby byly funkčním doplňkem jakéhokoli objektu.

Do moderních industriálně laděných interiérů perfektně padne povrchová úprava „Technoline“ (lesk či mat), ke které lze pro vybrané typy připojení dopasovat i shodně vypadající příslušenství v podobě armatury a termostatické hlavice (novinka). Tato povrchová úprava je mj. velmi oblíbená u architektů.

Provedení v černém matu či stylový odstín „Anthracite“ zase vyniknou např. v dřevěném interiéru rodinného domu. Klasikou je nestárnoucí a nadčasová bílá. Široký výběr barev a speciálních odstínů si můžete prohlédnout např. na koupelnových studiích Ptáček, kde jsou k dispozici i kartičky s reálným povrchem konkrétního odstínu.

Výhodou také je, že vybrané modely v bílé barvě RAL 9016 s bočním připojením, jsou skladem na našich pobočkách. Jsou tak ideálním řešením pro snadné rekonstrukce a náhradu stávajících litinových či deskových radiátorů s garancí dlouhé životnosti.
Více informací na webináři na Youtube - Proč roste zájem o článkové radiátory Charleston.

  • Zehnder Charleston 1
  • Zehnder Charleston 2
  • Zehnder Charleston 3
  • Zehnder Charleston 4
  • Zehnder Charleston 5