Co jste možná nevěděli o fotovoltaické elektrárně

Fotovoltaika v posledních letech zažívá opravdový boom. Poznejme toto téma trochu blíž.

Co jste možná nevěděli o fotovoltaické elektrárně zveřejněno: 5. 2. 2024

Fotovoltaické panely asi již všichni známe. Jedná se o zařízení, která přeměňují sluneční energii na elektrickou a patří mezi tzv. obnovitelné zdroje. Zhruba zde často znalost problematiky ale končí. Ačkoli dnes na solární panely narážíme na každém rohu, při řešení potřeby jejich instalace můžeme poněkud tápat. Pokud aktuálně přemýšlíte nad zabudováním solární elektrárny i do vaší domácnosti, určitě bude dobré získat alespoň základní přehled.

Jak to celé funguje
Solární panely tvoří fotovoltaické články, které bývají vyrobeny z křemíku nebo jiných polovodičových materiálů. Při dopadu světla v nich vyvolává energie slunečního záření pohyb elektronů, což generuje stejnosměrný elektrický proud. Tento proud je následně převeden do střídavého napětí a může být použit pro napájení elektrických zařízení nebo dodáván dále do sítě. Výkon samozřejmě vždy závisí na mnoha faktorech jako např. na intenzitě svitu, úhlu dopadu slunečních paprsků apod. Na elektřinu je ale tímto způsobem možné přeměnit zhruba 15-20 % sluneční energie.

Poznejte typy fotovoltaických panelů
Věděli jste, že solárních panelů existuje hned několik druhů? Zjistěte, jaké to jsou a čím se liší. Třeba vám právě tato informace může při výběru pomoci.

Monokrystalické panely
Jsou vyrobeny z jednoho kusu křemíku a mají jednolitou strukturu, vysokou účinnost i dobrou výkonovou stabilitu. V praxi to znamená, že se jejich výkon příliš nesníží ani v průběhu času. Náklady na výrobu, a tím pádem též prodejní ceny, bývají zpravidla vyšší.

Polykrystalické panely
Jak už název napovídá, tento typ fotovoltaických panelů je vyroben z křemíkových krystalů, které nejsou na rozdíl od první varianty jednolité, což poznáte již na první pohled. Tyto panely jsou levnější než monokrystalické, ale mají bohužel o něco nižší účinnost.

Tenkovrstvé solární panely
Způsob výroby u tohoto typu je celkem zajímavý, jelikož panely jsou zhotoveny pomocí nanášení tenké vrstvy fotovoltaického materiálu, jako např. amorfický křemík, kadmium tellurid nebo měděný indium gallium selenid, na podpůrný podklad. Tím bývá sklo, kov nebo plast. Jsou sice lehké, pružné a náklady na jejich výrobu se pohybují v nižších cenových hladinách, ale obvykle mají opět o něco slabší účinnost a sníženou výkonovou stabilitu.

Koncentrované fotovoltaické panely
V tomto případě se pro výrobu používají čočky nebo zrcadla, které zajišťují soustředění slunečního záření na malý fotovoltaický článek. Tím se zvýší intenzita světla a taktéž výkon panelu. Tato varianta je díky svým dobrým vlastnostem obvykle využívána pro komerční a průmyslové účely.

Výhody solárních panelů
Jak jistě tušíte, jedná se o velmi ekologický zdroj energie, jelikož při výrobě elektřiny nevznikají emise skleníkových plynů ani jiné škodlivé látky. Díky instalaci solárních panelů můžete navíc docílit snížení nákladů na elektřinu, protože se při využívání energie z vlastního zdroje rapidně sníží spotřeba od dodavatele. Solární panely navíc vyžadují minimální údržbu, mají dlouhou životnost, jejich provoz je tichý a instalovat je můžete takřka kamkoli, kde bude dostatek slunečního svitu pro jejich provoz.

Pokud přemýšlíte nad pořízením vlastního solárního zdroje, je důležité zvážit účinnost, cenu, prostorové požadavky a další důležité faktory. Jelikož výběr vhodného řešení není rozhodně snadný a jedná se o nemalou investici na opravdu dlouhou dobu, doporučujeme vše konzultovat přímo se specialistou. Kontaktujte naše projektové oddělení, kde vám poradí naši kolegové, kteří jsou na tento sortiment opravdovými odborníky a dokážou navrhnout řešení přesně dle vašich potřeb a možností.