Na co se zaměřit při rekonstrukci topení?

Domácí teplo je základem spokojeného bydlení, časem je ale někdy nutné uvažovat o změně.

Na co se zaměřit při rekonstrukci topení? zveřejněno: 10. 11. 2023

Správná volba, navržení a nastavení topného systému má zásadní vliv na rodinný rozpočet i uživatelský komfort v domě. Jakoukoliv chybu v tomto směru poznáte hned po první topné sezóně, a to na vlastní kůži, případně na stavu peněženky.

Rekonstrukce topení nejen v rodinném domě
Podle odborníků se v běžné domácnosti vynaloží 60 až 70 % energie pravě na vytápění, zbývajících 30 až 40 % připadá na ohřev vody, osvětlení a provoz dalších technologií a elektrospotřebičů. Důležitým kritériem při výběru způsobu vytápění je tedy účinný systém, kdy energie pro bude stát co nejméně, ale přinese co možná nejvyšší topný efekt, a to i pro případný ohřev vody. Optimální způsob vytápění nelze stanovit obecně, ale vždy speciálně pro konkrétní dům. Je třeba vzít v úvahu řadu aspektů. Dva stavebně zcela shodné domy mohou mít totiž např. spotřebu energie na vytápění diametrálně odlišnou. Navíc i možností vytápění se dnes nabízí celá řada.

Proč zvážit vždy rekonstrukci celého topného systému
Staré otopné soustavy v rodinných domech pracují převážně na principu samotíže, bez oběhového čerpadla. Nestačí se tedy zaměřit pouze na nový hlavní zdroj tepla. Při výměně kotle za kondenzační nebo nízkoteplotní je často nutné původní soustavu změnit na tzv. nucenou oběhovou soustavu, kdy oběh média zajišťuje čerpadlo. Při takovém zásahu dochází i ke změně tlaků a jejich rozložení. U starších otopných těles se pak mohou projevit netěsnosti potrubí. I zde je tedy občas nutná výměna trubek, nejen kvůli zmíněným netěsnostem, ale i usazeninám vodního kamene apod. Při modernizaci kotlů na tuhá paliva a jejich osazení elektrickými čerpadly dochází při výpadku elektřiny k zastavení čerpadla. Následně pak hrozí výbuch přetopeného kotle. U plynových kotlů je tento problém vyřešen tak, že se při výpadku elektřiny vypne celý systém a kotel přestane topit. I proto je při rekonstrukci tedy důležité řešit otopný systém jako celek.

Další úpravy při rekonstrukci topení
Při přechodu na plynové vytápění počítejte i s vyvložkováním komína. Pro komínové verze kotlů se k vyvložkování používá nerezová flexibilní hadice, pro kotle turbo se používá nejčastěji hliníková trubka s hrdlem, pro kondenzační kotle plastová trubka nebo plastová flexibilní hadice. U kotlů turbo je možné spalinovou cestu vyřešit i bez komínového tělesa. Přímo od kotle vedou trubky nad střechu objektu. Tato alternativa je vhodná pro uživatele, kteří si chtějí ponechat kotel na pevná paliva a plynový kotel využívat doplňkově. Při výměně starého kotle (v samotížném systému) je nutné topný systém uzavřít a změnit na tlakový a instalovat oběhová čerpadla, čímž vzniká nebezpečí netěsnosti. Dále je ještě vhodné mezi kotel a topnou soustavu vřadit termohydraulický rozdělovač.

Chybou občas bývá snaha kombinovat různé topné systémy a zdroje bez ohledu na cenu s cílem „mít rezervu“ a také co nejmenší spotřebu energie. Komplikované a překombinované systémy ve výsledku často nefunguji a ani není možné nainstalovaná zařízení zprovoznit tak, aby se chovala ekonomicky a bezpečně.

Při rekonstrukci topení neopomeňte teplotní spád
Pokud váš topný systém obsahuje otopná tělesa, celá otopná soustava se navrhuje na teplotní spád maximálně 75 °C/65 °C. První číslo udává teplotu, na kterou se voda ohřeje v kotli, druhé je teplota vody, která se do kotle vrací po průchodu všemi otopnými tělesy. Teplovodní podlahové vytápění pracuje v nízkoteplotním režimu, například s teplotním spadem 40 °C /30 °C.

Vše potřebné seženete u nás
Kromě cenných rad u nás získáte i vše důležité pro rekonstrukci. Záleží jen na vás, zda si zvolíte kotel, kamna, tepelné čerpadlo nebo nové radiátory. Zastavte se v našich Instalatércentrech a určitě si vyberete.